Polska jako kraj zmian. Zmienia się, lecz wolno, najistotniejsze, że jest lepiej.

Posted on 13/02/2020 7:50am

Ci, co nie chcą widzieć zmian nigdy ich nie dostrzegą, nie będą ich chcieli zobaczyć nawet, kiedy pokaże się im je w powiększeniu. Kto nie chce zobaczyć, że coś się zmienia zawsze będzie mówił z przekonaniem: „że jest takie same dziadostwo”. Niestety, taka jest ludzka natura, nie da się jej zmienić. Na szczęście większość z nas widzi nawet najmniejsze zmiany w przestrzeni publicznej, a takowe nastąpiły w naszym kraju przez ostatnie kilkanaście lat.


dziewczynka na zjeżdzalni
Author: Shannon
Source: http://www.flickr.com
Dla jednych będzie to zasługa upadku komunizmu, dla drugich zachodnich pożyczek, a jeszcze dla innych dofinansowań z Unii Europejskiej. Nieważne, każde uczciwe źródło finansowania, które ma wpływ na odmianę zastanej rzeczywistości na lepszą zasługuje na uznanie. Gdyby bowiem wchodzić w te wszystkie źródło finansowania artykuł stałby się bardziej nudny niż praca księgowej (no chyba, że ktoś lubi same liczby). Najważniejsze jest bowiem to, że chociaż mamy dalej zaniedbania w każdej sferze, a wiele podwórek dalej wygląda jak z koszmaru, to dużo rzeczy w miejskiej przestrzeni udało się odmienić.

Przede wszystkim: drogi.

Jeśli rzuciłeś okiem na opublikowane w tym miejscu teksty, to oprócz tego zerknij na opracowanie (http://www.korepetycjezinformatyki.pl/deklaracja-maturalna-2019-co-wybrac/), które również najprawdopodobniej przykuje Twoją uwagę.

Mamy ich coraz więcej, chociaż stale za mało. Kto jednak podróżował jeszcze kilka lat temu po kraju widział totalny rozpad. Drogi były wiekowe, pełne dziur, niedobrze skomunikowane, nie było wysepek na skręty w prawo czy w lewo, przystanki wyrastały na drodze, nie było bowiem w wielu miejscach zatoczek dla zatrzymujących się autobusów. A co z drogami szybkiego ruchu, z autostradami? Po prostu ich nie było. Wystarczy popatrzeć na mapę autostrad z początku lat dziewięćdziesiątych. Można się zgodzić także z tymi, którzy mówią, iż owszem – drogi istnieją, lecz powstają w zbyt wolnym tempie. To także prawda, przez te lata, powinniśmy już mieć spokój z tym zagadnieniem, lecz dalej w wielu miejscach roboty stoją i nie do końca wiadomo, kiedy te wszystkie budowy się skończą.


Dziecko i zabawa
Author: Haylee Sherwood
Source: http://www.flickr.com
I tak jednakowoż dzięki Euro 2012 wzbogaciliśmy się o wiele dróg, a baza hotelowa stała się bardziej profesjonalna. To kolejny pozytywny symptom, który zanotowaliśmy jako kraj. Euro 2012 pokazało, iż jesteśmy krajem, który jest w stanie zorganizować wielką imprezę. Nasz wizerunek na tym bardzo się poprawił. Nie zapominajmy również o tak zwanych orlikach czy placach zabaw dla dzieci. Wyposażenie placów zabaw (warto zajrzeć na linoweplacezabaw.pl) (przykładowo, zjeżdżalnie rurowe - dowiedz się więcej), ich konstrukcja, a co najważniejsze kwestie bezpieczeństwa bardzo się poprawiły w ostatnich latach. To także niepodważalna zmiana, którą trudno nie dostrzec.

To wszystko co udało się zrobić to zasługa nas wszystkich, powinniśmy wobec tego dalej dążyć do ulepszenia życia w naszym kraju. Do zmiany jest naprawdę sporo, lecz jak widać wiele można nadrobić, by każdemu z osobna i wszystkim razem żyło się lepiej.

Tags: podwórka, przestrzeń miejska