O paru niegdysiejszych nowinkach ze świata informatyki, które współcześnie bywają znane już nie jedynie profesjonalistom z tej branży

Posted on 15/06/2019 5:27am

Branża komputerowa jest szczególna, jeśli weźmiemy pod lupę jeden fakt, a mianowicie to, że nowości bardzo szybko tracą na aktualności. Praktycznie w każdym roku dany program antywirusowy bądź system operacyjny jest unowocześniany, czyli pojawiają się w nim praktyczne handicapy, dzięki czemu poprawia się jego funkcjonalność. W konsekwencji kto nie śledzi z należytą uwagą nowinek, ten może szybko wypaść z gry. W końcu Linux serwer w wersji tej obecnej i tej sprzed kilku lat, to zupełnie inny system.


Serwer Linux
Author: Linux Screenshots
Source: http://www.flickr.com
Kiedy pierwsze pecety wchodziły do użytku, wtedy jeszcze nawet nie sądzono, że internet stanie się w takim samym stopniu popularny co późniejszy notebook czy iPod. Należy jednak nadmienić, że globalna sieć bywa tak dobrodziejstwem, jak i przekleństwem. W końcu ofiarami hakerów stają się banki, a nawet ważne urzędy w państwie. Wszystko z tego powodu, że notebook bez podłączenia do internetu staje się prawie bezużyteczny. Zresztą na tym jeszcze nie finał. Następnym udogodnieniem stała się możliwość połączenia pojedynczych urządzeń w sieć. Aby takie połączenie było praktyczne, trzeba pomyśleć o specjalistycznym oprogramowaniu, które zostanie zainstalowane na jednym z komputerów tak, by można było z bez trudu zarządzać pozostałymi. I tak z myślą o firmach powstał dla przykładu Linux serwer (przeczytaj więcej na polecanej stronie).

Praca na komputerze
Author: Intel Free Press
Source: http://www.flickr.com
Wraz z rozwojem komputeryzacji wiele danych przechowuje się na twardych dyskach albo na specjalnych nośnikach (np. płytach CD). Takie postępowanie jest proekologiczne, gdyż zużywa się mniej papieru, który przecież bywa produkowany ze szkodą dla przyrody. A istotnych informacji nie trzeba już przechowywać we własnym biurze. Firmy informatyczne już pewien czas temu wprowadziły do swej oferty usługowej nowy podpunkt, a mianowicie dane w chmurze. Za umówioną opłatą istotne dla zakładu informacje można umieścić na wirtualnym dysku. Dzięki wspomnianemu rozwiązaniu nie trzeba się już troszczyć o to, gdzie zapisywać świeże informacje, a dodatkowo każdy pracownik będzie miał zapewniony do nich dostęp online.

Dane w chmurze to doskonałe rozwiązanie, z którego z pewnością będą pragnęli skorzystać przedsiębiorcy, o ile oczywiście poznają korzyści wynikające z wdrożenia tzw. hostingu. Z kolei osoby indywidualne chętniej skorzystają z innych dobrodziejstw nowoczesnej nauki. Na przykład, nastolatkowie ochoczo zainwestują swoje kieszonkowe na zakup nowego monitora bądź gry komputerowej. A opiekunowie prawni rozejrzą się za oprogramowaniem, które uchroni ich pociechy przed zagrożeniami czyhającymi w internecie.

Tags: komputer, notebook, laptop, system operacyjny, dane