Parę przydatnych informacji dla początkujących pisarzy, którzy chcą wydać swoją pierwszą książkę.

Posted on 20/11/2015 3:48pm

Każdy z młodych pisarzy marzy o tym, żeby jego twórczość była czytana przez rzesze czytelników. Jednak droga do takiego celu wcale prosta nie będzie, o czym przekonać się już miało okazję wielu początkujących pisarzy. Dotarcie do szerszego grona odbiorców wymaga nie tylko odpowiedniego warsztatu pisarskiego, ale również pewnego szczęścia, na pewno sporej pracy i wielkiego samozaparcia.


rękopis
Author: 24oranges.nl
Source: http://www.flickr.com
Podstawą, od której trzeba zacząć przy próbie zdobycia literackiego rynku będzie przede wszystkim napisanie odpowiedniego dzieła. To zrobić się da w dowolnym miejscu, dopieszczając każdy wyraz aż do osiągnięcia planowanego rezultatu. Jednak nawet jeśli będzie się pewnym swojego warsztatu, to warto tak przygotowaną książkę przekazać do sprawdzenia zawodowemu redaktorowi językowemu lub korektorowi. Umożliwi to poprawienie pewnych niedociągnięć i błędów, jakie mogłoby być później zauważone przez czytelników. Mając już całkowicie gotowy materiał trzeba będzie znaleźć sposób na jego opublikowanie, tak żeby dzieło mogło trafić do czytelników.


pisarz
Author: Larryb Writer - zExposure Photography
Source: http://www.flickr.com
Dla młodych, początkujących pisarzy wydanie własnej książki nie jest łatwym zadaniem. Opcje są tak naprawdę dwie, jedna to zrobienie tego na własny koszt, a druga znalezienie jakiegoś wydawnictwa, które się tym zajmie, lecz w zamian otrzyma pewną część dochodów z dystrybucji. W pierwszym przypadku konieczne będzie zainwestowanie swoich pieniędzy, a nawet przy niedużych nakładach trzeba się liczyć z dość znacznymi kwotami. Przy opracowaniu książki udział będzie brało kilka osób, którym należy zapłacić, poza tym dochodzą koszty druku i późniejszej dystrybucji. Jeżeli ktoś ma możliwość zainwestowania takich pieniędzy, to przyszłe zyski będą tylko jego, jednak najczęściej młodzi pisarze wybierają na współpracowanie z jednym z wydawnictw. W takim przypadku to ono będzie finansować całą produkcję, aż do ukazania się książki na półkach w księgarniach. Nawiązanie współpracy z wydawnictwem ma jeszcze jedną zaletę, a mianowicie to, że w trosce o także swoje zyski wydawnictwo będzie promować taką książkę, a możliwości ma jednak znacznie więcej.

Tags: czytelnik, pisarz, wydawnictwo, redaktor