Dyski ssd – a jakiej racji warto je mieć u siebie?

Posted on 02/02/2018 2:39pm

Każdy komputer do działania wymaga dysku twardego. Jak dotąd najczęściej stosowane były dyski magnetyczne, jednakże obecnie coraz coraz bardziej popularne są dyski ssd. Czym się wyróżniają oraz jakie są ich zalety?

Zewnętrzny dysk SSD USB 3.0
Author: 4Press.pl
Source: 4Press.pl
Oczywiście dyski ssd to urządzenia pamięci masowej, których kluczowym składnikiem jest pamięć typu flash, co daje możliwość trzymania na nich danych bez konieczności podłączania ich do źródła zasilania. Co ważne, nie ma tu części ruchomych, przez co nie trzeba niepokoić się utraty danych, jeśli sprzęt będzie umieszczony w niesprzyjających warunkach.

Przedstawiane napędy są niezwykle szybkie. Co to znaczy dla przysłowiowego Kowalskiego? Można szybko mieć dostęp do danych, jak również natychmiastowo je zapisać, albowiem przepustowość sprzętu jest większa. Dyski są także, tak jak powyżej zaznaczono, wyjątkowo odporne na wstrząsy i różnego typu uszkodzenia mechaniczne (dyski ssd). Oprócz tego nie wymagają defragmentacji oraz zapewniają mniejsze zużycie prądu. Dodatkowo są lekkie, zatem nie podnoszą wagi sprzętu, w jakim zostały zainstalowane.

Gdzie można zastosować dyski ssd? W głównej mierze w laptopach czy notebookach z wyższej półki, jak również przy serwerach, gdyż są szybkie w działaniu. Bez kłopotu można je również zainstalować w każdym komputerze, wystarczy jedynie zakupić tego rodzaju napęd, aby cieszyć się jego możliwościami. Trzeba tylko pamiętać o tym, iż dyski te mają ograniczoną ilość cyklów, co znaczy, iż musimy dokonać paru zmian w systemie, m.in. wyłączyć indeksowanie, defragmentację oraz hibernację.

Warto jest rozpatrzeć możliwość zainwestowania w dyski ssd, ponieważ, jak dało się powyżej zauważyć, związane są z wieloma korzyściami. Jeśli jednak komputera używamy jedynie do oglądania filmów czy też słuchania muzyki, nie jest on nam bezwzględnie konieczny. O wiele bardziej użyteczny jest w przypadku, gdy komputer służy nam do pracy, albowiem pozwala na szybsze uruchamianie systemu i zainstalowanych na nim aplikacji, co przyśpieszy nasze działania i przyczyni się do tego, iż realizowanie zadań stanie się o wiele przyjemniejsze. Zatem skonsultuj się z informatykiem, jeżeli jeszcze masz jakiekolwiek wątpliwości, by wybrać rozwiązanie, które w największym stopniu będzie odpowiadać twoim potrzebom.Tags: komputer, dysk twardy, notebook, dyski SSD