Centrale telefoniczne – krótka lekcja historii

Posted on 22/06/2018 1:11am

Nikt chyba nie ma wątpliwości, jak wielką rolę w rozwoju technicznym odgrywa prawie 150letni wynalazek - telefon. Od momentu, kiedy Aleksander Bell przeprowadził pierwszą pogawędkę po kablu, ta technologia komunikowania się bardzo się ulepszyła. Czy nowoczesne centrale telefoniczne są następnym etapem w rozwoju tej technologii?


schemat połączenia
Przyjmuje się, że najbardziej znaczącym krokiem w tym procesie był moment, gdy w New Haven stanęła pionierska centrala telefoniczna. Skonstruowano ją dwa lata po chwili narodzin telefonu i umiała połączyć dwie rozmowy jednocześnie. Prawie piętnaście lat później wynaleziono pierwsze automatyczne centralki telefoniczne.

czytaj: http://gallerynorthstar.com/a-78-lad-w-domu-naucz-sie-go-utrzymac.html

Od tamtych chwil miał miejsce mozolny rozwój telefonii. Na dnie Oceanu Atlantyckiego zainstalowano kable jednoczące nowe serca świata – Amerykę i Europę. Z biegiem lat duże firmy zaczęły montować własne centrale telefoniczne – bez wątpienia kojarzycie z filmów śliczne telefonistki, siedzące przed skomplikowanymi urządzeniami. Okazuje się, że to nie lada sztuka tak szybko wkładać wtyczki we właściwe otwory, na bieżąco naprowadzając kompleksowy ruch telefoniczny. Z czasem kobiety zostały zamienione na komputery.

zobacz: http://www.zkwarszawa.org.pl/par%C4%99-informacji-o-telewizyjnych-programach-z-jakich-korzysta-si%C4%99-na-co-dzie%C5%84.html

Aktualnie wiele firm ma swoje własne, skomputeryzowane centralki telefoniczne oraz telefony ip. Oprócz obsługiwania kilkunastu telefonów, sprytne centralki oferują też dostęp do internetu przez kable albo wifi. Gromadzą w sobie plusy centrali i modemu internetowego. Niektóre oferowane peryferia posiadają funkcję korzystania z protokołu voip, czyli Voice over internet Protocol. Telefonia IP to komunikacja głosowa po kablu internetowym, co potrafi zauważalnie zredukować firmowe wydatki.

Tags: telefon, VoIP, centrala telefoniczna